Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla Opolszczyzny

Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla Opolszczyzny

Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla Opolszczyzny


05 grudnia 2013

Z zapisów przekazanej do konsultacji społecznych drugiej wersji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2014-2020 wynika, że z funduszy unijnych na zmniejszenie zużycia energii najmniej skorzystają mieszkańcy Opolszczyzny, na co zwraca uwagę Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Organizacja, która zgłosiła uwagi w konsultacjach, apeluje do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego o wyższą alokację środków na ograniczenie zużycia energii w budynkach mieszkalnych.

W przyszłym unijnym okresie budżetowym w latach 2014-2020 na odnawialne źródła energii i jej oszczędne wykorzystanie przeznaczonych zostanie na Opolszczyźnie aż 15,06% wszystkich środków unijnych dla regionu, czyli ponad 430 mln zł. Unia wybrała zieloną energetykę na priorytetowy obszar wsparcia ze względu na liczne korzyści społeczne i gospodarcze, jakie niosą za sobą tego typu inwestycje.

Jest to przede wszystkim ogromna szansa na zmniejszenie naszych rachunków za energię – mówi Jakub Miler z Polskiej Zielonej Sieci. Eksperci szacują, że dzięki ocieplaniu budynków oraz użytkowaniu energooszczędnych sprzętów RTV i AGD, przeciętna polska rodzina będzie wydawać na ogrzewanie i prąd nawet o jedną trzecią mniej niż żyjąc według dzisiejszych standardów zużycia energii. Niestety, mimo że zgodnie z zapowiedziami Premiera, pieniądze unijne mają wspierać polskie rodziny, na Opolszczyźnie gospodarstwa domowe praktycznie nie skorzystają ze środków na oszczędzanie energii.

Według najnowszej, drugiej wersji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych przeznaczonych zostanie zaledwie 0,61% środków RPO. Na oszczędzanie energii zarówno przez małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i przez samorządy alokowano ponad cztery razy więcej środków, na energooszczędny transport – aż 12 razy więcej.

W Polsce najwyżej oceniane są możliwości oszczędności energii w sektorze budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, to na te inwestycje powinniśmy zatem przeznaczać najwięcej środków – dodaje Miler. Szczególnie dotyczy to Opolszczyzny, gdzie kilkusetmilionowe inwestycje w budownictwo niskoenergetyczne, wskazywane w RPO jako kluczowy obszar rozwoju regionu, oprócz obniżonych rachunków za prąd dla mieszkańców, mogą generować tysiące nowych miejsc pracy. Na niekorzystny dla mieszkańców podział środków na oszczędzanie energii zwracaliśmy już uwagę w konsultacjach pierwszej wersji opolskiego RPO, niestety Urząd Marszałkowski zignorował nasze postulaty.

Według najnowszego projektu RPO, mieszkańcy będą mieli dostęp jedynie do pożyczek, w odróżnieniu od wszystkich pozostałych grup, które będą mogły starać się o bezzwrotne dotacje. Zdaniem Polskiej Zielonej Sieci, jest to nieuzasadniona dyskryminacja obywateli.