Efekty Climathonu to aż 10 nowych projektów

Efekty Climathonu to aż 10 nowych projektów

Efekty Climathonu to aż 10 nowych projektów


29 października 2018

50 uczestników, 24 godziny kreatywnej pracy warsztatowej, 10 nowych projektów i mnóstwo pozytywnej energii do działania dla ochrony klimatu to owoce tegorocznego Climathonu 2018, który odbył się 26-27 października w Krakowie. Główną nagrodą było 4000 złotych.

Kraków znalazł się w gronie ponad 100 miast z całego świata łączących siły, by podjąć działania w sprawie zmiany klimatu - mówi Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro, głównego organizatora Climathon Kraków. W ramach 24-godzinnego hackathonu zjednoczyliśmy aktywistów, studentów, urzędników, przedstawicieli nauki i biznesu, aby wypracować rozwiązania dla ochrony klimatu miasta.

Czas na ogrody deszczowe w Krakowie
„Ogrody deszczowe” to tytuł projektu, który wygrał w tym roku. - Przyszedłem na Climathon  i dowiedziałem się, że w wyniku zmian klimatu będziemy mieli coraz mniej wody w Krakowie - mówi Waldemar Boczar, zwycięzca - dlatego postanowiłem wykreować rozwiązanie, by chronić te zmniejszające się zasoby środowiska naturalnego i pomóc mieszkańcom cieszyć się zielenią. Chcę stworzyć ogród, broszurę informacyjną z instrukcją budowy ogrodu oraz zaprosić mieszkańców do tworzenia takich miejsc.

Zadbajmy o zdrowie naszych dzieci i o klimat
Drugie miejsce przyznano za projekt „Szkoła na roślinach” autorstwa Joanny Lotkowskiej i Marcina Tischnera. - Chcemy zachęcić szkoły, by dzieci raz w tygodniu jadły obiad roślinny. I nie chodzi tu o rybkę czy naleśniki z dżemem, a o wartościowy posiłek - tłumaczy Joanna, która jest dietetykiem. - Taka zamiana w menu oznacza szereg korzyści, m.in.: mniej o 78 kg emisji CO2 do atmosfery w przeliczeniu na jedną szkołę, na 1 posiłek w tygodniu. To także większe zróżnicowanie posiłków przy zachowaniu takiej samej lub większej wartości odżywczej - wylicza Marcin.

Połączymy Krakowian
„Mandala Klimatyczna” autorstwa Piotra Więckowskiego, Artura Wieczorka, Łukasza Kowalczyka oraz Ignacego Januszka to gra miejska, w której można będzie odwiedzić przyjazne dla klimatu miejsca w Krakowie. - Brakuje w mieście współpracy, a nawet wiedzy o tym, kto co robi dla ochrony środowiska. Chcemy tę wiedzę zebrać i upowszechnić w atrakcyjnej formie.

Jury wyróżniło dodatkowo projekt pn. „Park Przyjaciół Człowieka” stworzony przez Liudmile Rudz, Alicję Wieczorek, Gabrielę Dąbek i Grzegorza Spytkowskiego. Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przyznał, że to jego faworyt - ten projekt stanowi dobre podejście do problemu stworzenia grzebowiska dla zwierząt. Według mnie to dość ciekawe połączenie istniejącej idei Parku Krakowian z potrzebą stworzenia grzebowiska dla zwierząt w mieście - stwierdza.

Andrzej Łazęcki, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Krakowa tłumaczy - Konieczne są działania na szczeblu lokalnym w celu przeciwdziałania zmianie klimatu. Miasta już przyczyniają się do ponad 70% globalnej emisji dwutlenku węgla, a te emisje szybko rosną. Już niebawem, bo do 2050 roku 70% światowej populacji ma mieszkać w miastach.

Kirsten Dunlop, CEO, EIT Climate-KIC, pomysłodawca Climathonu, powiedziała - Niedawny raport IPCC rzucił wyzwanie rządom i miastom na całym świecie. Wyzwania związane z utrzymaniem się znacznie poniżej 2°C są tak ogromne, że trudno jest zrozumieć skalę i zakres koniecznych zbiorowych przemian. Mamy dziesięć lat, aby definitywnie wprowadzić radykalne zmiany we wszystkich sektorach i, co najważniejsze, w naszych własnych umysłach i codziennych wyborach.

- Dodatkowe nagrody rzeczowe to vouchery na książki Marcina Popkiewicza, bilety na Open Eyes Economy Summit, relaksujące seanse w Krakowskiej Jaskini Solnej oraz upominki od Fundacji Aeris Futuro i Urzędu Miasta Krakowa. Zapewniono także wsparcie promocyjne, organizacyjne i merytoryczne w rozwoju projektów - dodaje Joanna Mieszkowicz z Aeris Futuro.

Projekt „Kreatywnie dla klimatu” został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Climate-KIC. Partnerem było Muzeum Inżynierii Miejskiej, które ugościło po raz drugi Climathon w swoich progach oraz Młodzieżowe Delegatki RP do ONZ, które w ramach nagrody przekazały bilety na konferencję Visegrad Youth for Climate Actions.

Autorem zdjęć jest Marek Piątkowski.

Szczegółowe informacje na www.aerisfuturo.pl oraz www.facebook.com/aerisfuturo